Search
  • Shellhammer's Speedway

Dave Cordier Sr Memorial Evening Race Order and Wingless Wednesday Results

Another great night of racing action this past Wednesday Evening has led us to another beautiful day of racing on tap for today as the track looks towards the 2nd Annual Dave Cordier Sr. Memorial races for the Junior racers and the Flathead 375 classes. Tonight Shellhammer's Speedway will host a full card of 30 lap features and finish the night off with a 57 lap Feature for the 375 class in honor of Dave Cordier Sr followed by a 25 lap Feature for Junior Blue Plate racers. This evening is being sponsored by Photo-Graphix Mastermind/Kelsey Adams. Stop out and show support for the entire Cordier Family and the staff of Shellhammer's Speedway as they honor the man that started what we have today and thank them for keeping the facility going for all of us to enjoy with our families and friends. See everyone this evening!!


SHELLHAMMER SPEEDWAY - ORDER OF THE DAY – MAY 25, 2019 30 LAP FEATURES + PA MINI PRO TRACTORS

sponsor: PHOTO-GRAPHIX MASTERMIND (Kelsey Adams)

RACE ORDER

1. KID KART (COMER 150, Jr 206 200)

2. ROOKIE BLUE CHAMP LIGHT 300

3. FLATHEAD SUPER HEAVY 400

4. JUNIOR CHAMP LIGHT 335

5. MICROSTOCK

6. PA MINI PRO TRACTOR

7. ROOKIE PURPLE CHAMP HEAVY 300

8. FLATHEAD CHAMP HEAVY 425

9. ANIMAL 375

10. JUNIOR SLINGSHOT

11. FLATHEAD 360

12. 600 SPORTSMAN MODIFIED

13. ROOKIE BLUE CHAMP HEAVY 315

14. ANIMAL CHAMP HEAVY 425

15. 35 and OVER 375 (Flathead)

16. SENIOR SLINGSHOT

17. ANIMAL CHAMP LIGHT 410

18. JUNIOR CHAMP HEAVY 355

19. FLATHEAD 375

20. ROOKIE PURPLE CHAMP LIGHT 285

21. PREDATOR 375

22. FLATHEAD CHAMP LIGHT 410

DAVE CORDIER SR 25 LAP JUNIOR MEMORIAL (blue plate 315)

DAVE CORDIER SR 57 LAP SENIOR MEMORIAL (flathead 375)


UPCOMING EVENTS:

JUNE 01 Regular Show (heats/features) + QUADS - Sponsored by: GIVLER TRAILER SALES

05 “wingless” Wednesday—600, 270 & 125 Micro Sprints, Slingshots, 600 Mods - Sponsored by: KELLER WILLIAMS REALTY

08 Regular Show (heats/features) + PA MINI PRO TRACTORS

15 Regular Show (heats/features) + QUADS + PA WINGS

22 Regular Show (heats/features) + MATT DEXHEIMER MEMORIAL - + PA MINI PRO TRACTORS

26 “wingless” Wednesday—600, 270 & 125 Micro Sprints, Slingshots, 600 Mods - Sponsored by: JIMBO’S GUTTERS

29 Regular Show (heats/features) + QUADS



SHELLHAMMERS SPEEDWAY RACE RESULTS – May 22, 2019 “wingless” WEDNESDAY

JUNIOR SLINGSHOT fastest feature lap: Tyler Ulsh, lap 7, 10.616, 42.391 mph 1. WYATT TASCHLER 2. Logan Bauman 3. Tucker Cole 4. Talan Carter 5. Tyler Ulsh 6. Joey Lyle 7. Jacob Taylor

“wingless” 270 MICRO SPRINT fastest feature lap: Brandon Edgar, lap 8, 9.457, 47.583 mph 1. BRANDON EDGAR 2. Jason Swavely 3. Brandon Firestine 4. Toby Blumenshine 5. Glenn Macomber 6. Mike Kalman 7. Decker Morrow 8. Chad Riddle 9. Ben Layser 10. Stephen Weirich 11. Sam Borger 12. Emily Witter 13. Adam Minzer

600 SPORTSMAN MODIFIED fastest feature lap: Tyler James, lap 1, 9.583, 46.956 mph 1. MATT WARNER 2. Tyler James 3. Andrew Moyer 4. Olivia Schmeltzer 5. Brandon Graner 6. Trent Warner 7. Heath Machamer

“wingless” 125 MICRO SPRINT fastest feature lap: Shane Davis, lap 5, 9.980, 45.092 mph 1. MARTY BRIAN 2. Shane Davis 3. Dylan Barlip 4. Olivia Pellicciotti 5. Kenny Bushey 6. Thomas Kelley 7. Ron Young Zach Young (DNS)

SENIOR SLINGSHOT fastest feature lap: Tyler Ulsh, lap 7, 10.228, 43.999 mph 1. TYLER ULSH 2. Brett Bieber 3. Gavin Danner 4. Mike Lapicki 5. Lindsey Garl 6. Jeff Kemp 7. Dakota Kohler 8. Josh Patterson 9. Mark Mohr 10. Bryce Smith 11. Amanda Angstadt 12. Logan Bauman 13. Mason Pittenger 14. Kevin Fitzpatrick 15. William Mohring 16. Derrick DeSilva 17. James Mohr 18. John Arms 19. Jacob Taylor Emily Fleming (DNS)

“wingless” 600 MICRO SPRINT fastest feature lap: BJ Antonio, lap 2, 9.737, 46.216 mph 1. JACOB SEVERN 2. Eddie Strada 3. BJ Antonio 4. Doug Snyder 5. Wayne Scott 6. James Morris 7. Mike Myers 8. Lavar Scott 9. Zachary Fisher 10. Aidan Borden 11. Richard Mellor 12. Cliff Brian Jr 13. Tyler Lindsay 14. Joey Amantea 15. Lou Cicconi 16. Kasey Jedrzejek 17. Shawn Rooney 18. Adrianna Delliponti 19. Luke Schostekewitz Matt Warner (DNS), Don Colaluce (DNS)

11 views

Recent Posts

See All

September 14 Race Order

SHELLHAMMER SPEEDWAY - ORDER OF THE DAY – SEPTEMBER 14, 2019 REGULAR SHOW of HEATS and FEATURES + QUADS Plus DOUG HOFFMAN MEMORIAL for the MICROSTOCKS RACE ORDER 1. KID KART (COMER 150, Jr 206 200) 2

  • Facebook Social Icon
  • Google Places Social Icon
  • new logo

Shellhammer's Dirt Track 2020

1072 Mohrsville Rd Shoemakersville, Pennsylvania, 19555